• REDO
Historia przeglądania
blog-img

Zapewne wielu z nas pamięta meble na wysoki połysk z lat 70-tych. Po latach dominacji wykończeń mebli w lakierach matowych lub półmatowych wraca do łask wykończenie dające posmak luksusu.

Obecnie ani koszty produkcji, ani tym bardziej względy ekologiczne nie pozwalają na nakładanie grubej warstwy lakieru, który zakryje wszystkie wady obróbki powierzchni. Nowoczesne technologie nakładania powłok lakierniczych idą w kierunku zmniejszenia ilości środków lakierniczych nakładanych na powierzchnię mebla. Grubość kolejnych warstw mierzy się obecnie w mikronach. Przy tak cienkiej warstwie lakieru każdy pyłek lub niedokładność obróbki jest wyraźnie widoczna na gotowym meblu. Każda wada wykończenia powierzchni dyskwalifikuje gotowy wyrób. Nowoczesne szlifierki, właściwy dobór narzędzi ściernych oraz reżim zachowania czystości w kabinie lakierniczej w znaczącym stopniu ogranicza wady, lecz ich całkowicie nie eliminuje. W niektórych przypadkach konieczna jest naprawa wad powierzchni i przywrócenie powłoce lakierniczej właściwej powierzchni.

Firma 3M przychodzi Państwu z pomocą proponując system Finesse-it do napraw błyszczących powłok lakierniczych. Bardzo często wymagania klientów są na tyle wysokie, że uzyskanie wysokiego połysku powłoki lakierniczej bez polerowania jest niemożliwe. System Finesse-it pozwala na szybkie i precyzyjne wypolerowania prawie każdej powłoki lakierniczej.

Bardzo ważnym etapem obróbki powłok lakierniczych jest właściwe przygotowanie podłoża. Gładka powierzchnia mebla, pozbawiona miejscowych wgłębień i nierówności powierzchni decydować będzie o gładkiej powierzchni powłoki lakierniczej, a zwłaszcza wyeliminowaniu tak zwanych "kraterów". Niebezpieczeństwo powstawania "kraterów" pojawia się także w procesie nanoszenie lakieru. Zjawisko to można ograniczyć zachowując czystość środowiska kabiny lakierniczej oraz czyszcząc zagruntowaną powierzchnię przy użyciu specjalnych tkanin antystatycznych. Polerowanie tak przygotowanej powierzchni lakieru polega na wstępnym wyszlifowaniu, a następnie zapolerowaniu rys. Szlifowanie ma na celu usunięcie powierzchniowych zanieczyszczeń oraz wyrównanie powierzchni lakieru. Istota połysku polega na stopniu odbicia światła od polerowanej powierzchni. Każde załamanie światła wynikające z nierówności powierzchni zakłóca odbicie (rozprasza promienie) wywołując zjawisko półmatu.

Powierzchnia płyty przeznaczona do polerowania powinna być sucha i pozbawiona zanieczyszczeń. Powierzchnię lakierowaną należy zmatowić przy użyciu szlifierki oscylacyjno-obrotowej i krążków ściernych. Najczęściej stosowaną granulacją do matowania powłok lakierniczych jest P1200 lub nawet P1500. Jeżeli nierówności są zbyt duże, należy zastosować krążki o niższej granulacji. Do wyrównania powłoki lakierniczej lub usunięcia "kraterów" można zastosować krążek na podkładzie papierowym 3M 255P o granulacji P500. Do usunięcia drobniejszych wad należy zastosować krążki na gładkim podłożu foliowym 3M 260L, które występują w granulacjach P600, P800, P1000, P1200 i P1500. Ważne jest by krążki były często czyszczone z resztek zeszlifowanego lakieru. Można to wykonać przykładając rotujący krążek do pianki tapicerskiej. Większe zanieczyszczenia należy usunąć przy pomocy skrobaka. Powierzchnię zmatowioną należy wyczyścić z resztek zeszlifowanego lakieru. Najlepiej zrobić to przy użyciu ściereczek pyłochłonnych HPW. Do polerowania przy użyciu mleczka Finesse-it należy stosować filc lub baranek polerski. Na powierzchnię filcu polerskiego należy nanieść mleczko i dokładnie je rozprowadzić. Należy zwracać uwagę, by filc polerski był zawsze wilgotny. Na powierzchnię płyty nanieść kilkanaście kropel mleczka i rozprowadzić po powierzchni płyty przy użyciu polerki (bez włączania maszyny). Polerować należy zamaszystymi ruchami do czasu zauważenia wyraźnego oporu. Przy polerowaniu nie należy przekraczać prędkości 2000 obr./min.

Po odczekaniu kilkadziesiąt sekund, resztki mleczka należy usunąć przy użyciu ściereczki pyłochłonnej. ściereczka skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia, suche i wilgotne nie rozsmarowując ich po powierzchni mebla. W razie potrzeby można wyczyścić powierzchnię przy użyciu mokrej ściereczki. W przypadku zauważenia rys można powierzchnię wypolerować jeszcze raz. Do polerowania powłok lakierniczych wrażliwych na przegrzanie należy zamiast filcu zastosować baranek polerski 3M Superbuff. Finesse-it nie tylko kolejne mleczko polerskie, lecz cały system, który pozwala na szybkie i bardzo bezpieczne doprowadzenie powłoki lakierniczej do wysokiego połysku.


  • 2022-07-28
  • 3M