• REDO
Historia przeglądania
blog-img

Narzędzia ścierne mogą być używane w różnych formach, od tarcz podklejonych podkładką znaną z dysków lamelkowych, po przez systemy różnego rodzaju podkładek kończąc na systemie otworów czy adapterów. Możemy tym samym wyróżnić narzedzia na takie maszyny jak szlifierki kątowe, szlifierki stołowe i szlifierki oscylacyjne.
Istnieje kilka popularnych standardów montażu i konwencji nazewnictwa, o których należy pamiętać. Jednak co najważniejsze ideą ich funkcjonowania jest szybkość zmiany, wymiany narzędzia.

Kupując narzędzie lub tarcze ścierne, należy dokładnie sprawdzić, czy typ mocowania zastosowany w narzędziu będzie pasował do typu mocowania na samej tarczy.

System szybkiej wymiany TR
W systemie Quick Change TR nylonowa gwintowana piasta męska (typu śrubowego) łączy się z metalowym gniazdem żeńskim na uchwycie (Zawiera typową piastę męską typu śrubowego). System ten znany jest również jako "Lockit", "Type III", "Type R", "Roll-on", "TR", "Speedlok TR" lub "Roloc TR". Popularna marka Surf-Pro oferowana przez All Industrial określa swoją implementację systemu Quick Change TR jako "Roll-On". Jest to najpopularniejszy z systemów roll on stosowanych w Europie. System umożliwia szybką wymianę narzedzia, niezwykle łatwy montaż do pokdładki. Rolok zapewnia skuteczne i bezpieczne mocowanie dysków ściernych, oparte o jeden szybki ruch dłoni (pół-obrotu w jedną lub drugą stroną). Demontaż i wymiana narzędzia trwa nie dłużej niż 5 sekund.

Dyski w systemie szybkiego montazu TS

Dysk rolok typ S

Nowym systemem jaki od 2024 roku wchodzi w możliwości produkcyjne to system typu TS. Rolok typu TS (Type S) to zaraz po TR System jeden z najpopularniejszych systemów szybkiego mocowania typu rolok. Montaż narzędzia ogranicza się do wykonania jednego bezpiecznego ruchu. Dyski zmieniamy poprzez jego dokręcenie lub odkręcenie. System szybkiej wymiany Rolok TS wykorzystuje system metal-metal, w którym dysk ma żeński przycisk typu śrubowego, a uchwyt ma męskie gniazdo. Są one powszechnie nazywane "SocAtt", "Type II", "Type S", "Turn-On", "TS", "Speedlok TS" lub "Roloc TS/TSM".


  • 2024-01-04
  • Daniel Silski