• REDO
Historia przeglądania
blog-img

Stale nierdzewne stanowią rodzinę materiałów o wyjątkowych własnościach. Chronione przez warstwę tlenku chromu, powstałą wskutek reakcji chromu znajdującego się w stali z tlenem z powietrza atmosferycznego.

Stale nierdzewne stanowią rodzinę materiałów o wyjątkowych własnościach. Chronione przez warstwę tlenku chromu, powstałą wskutek reakcji chromu znajdującego się w stali z tlenem z powietrza atmosferycznego, nie wymagają dodatkowej warstwy ochronnej przed korozją.

W wypadku uszkodzenia powierzchni, warstwa tlenku chromu natychmiast regeneruje się w obecności tlenu. Ta warstwa ochronna może być zmodyfikowana na drodze procesu chemicznego, dzięki któremu powstają stałe kolory metaliczne.

Wstępne szlifowanie stali nierdzewnej to forma obróbki skrawaniem, wymagające usunięcia warstwy metalu z powierzchni przez operację cięcia (ścierania) – usunięcie spoiny i wstępne przygotowanie powierzchni przy użyciu np. dysków lamelkowych 3M 747D 126x22 P60 czy dysków fibrowych 3M 987C 127x22 P60+. Działania te mają na celu przygotowanie materiału do etapu polerowania lub nadawania charakterystycznego wzoru dekoracyjnego (satyny, szlifu, rysy).

W odróżnieniu od szlifowania stali nierdzewnej, polerowanie to w rzeczywistości proces wygładzający, pozostawiający powierzchnię połyskującą i bardziej odbijającą światło. Proces ten wymaga stosowania drobnoziarnistych materiałów ściernych jak i past, płynów lub stałych mieszanek polerskich, do wzmocnienia efektu końcowego. Najbardziej popularne pasy polerskie (suche) wymagają nośnika, który pozwoli ziarnu ściernemu w nich zawartemu na wygładzanie powierzchni metalu. Filc polerski to naturalny i bardzo trwały nośnik past polerskich (nie tylko suchych) i występuje w kilku postaciach: pasów bezkońcowych, dużych kół, Q-dysków (system szybkiej wymiany narzędzi) czy dysków na rzep. Proces polerowania wymaga czasu i dużego doświadczenia operatora.

Od ponad 12 lat na Polskim rynku dostępne są włókniny sprasowane XL, materiały ścierne, których głównym zadaniem jest ułatwienie procesu polerowania (przyśpieszenie). Szlifowanie stali nierdzewnej włókninami sprasowanymi w celu późniejszego ich wypolerowania jest łatwe i szybkie.

W zależności od miejsca wymagającego polerowania, możemy wyróżnić dwa rodzaje narzędzi z włókniny sprasowanej:
  • Koła XL-UW – do pracy powierzchnią czołową – obróbka miejsc trudnodostępnych jak spawy pachwinowe (połączenia poprzeczek w balustradach, mocowania relingów jachtowych itp.) czy małe detale do pracy z ręki
  • Dyski XL-RD, dyski XL-DR – do pracy płaszczyzną narzędzia – obróbka powierzchni płaskich i wypukłych (kolanka balustrad, stelaże do mebli biurowych, profile o przekroju prostokątnym itp.)

Koła XL-UW 126x6x22 oraz 150x6x22 to najlepsze na rynku narzędzia do obróbki spawów pachwinowych. Zacznij od ziarnistości 6A MED, jeśli uznasz, że pracuje zbyt wolno przejdź do 8A CRS a następnie wykończ powierzchnię pachwiny 2S FIN. Koła te dają się profilować dzięki czemu dopasowują się do specyficznych kształtów obrabianej powierzchni. Mogą być stosowane niemalże na wszystkiego rodzaju narzędziach elektrycznych i pneumatycznych.


  • 2018-08-07
  • Daniel Silski