• REDO
Historia przeglądania
blog-img

Wybór odpowiednich filtrów/pochłaniaczy nie zawsze jest łatwy, a zły wybór może zapewnić nieodpowiednią ochronę lub jej brak. W pierwszym newsletterze z serii „Co jest w Twoim powietrzu?” omówimy różne typy filtrów/pochłaniaczy i sposób ich działania.

Zapoznaj się z poniższymi poradami, a jeśli kiedykolwiek uznasz, że potrzebujesz więcej informacji lub jeśli masz jakieś pytania, po prostu kliknij, aby zapytać specjalistę 3M, który chętnie udzieli pomocy.

Jakie są rodzaje filtrów?.

Filtry cząstek stałych zapewniają ochronę przed cząstkami, w tym kurzem, mgłą, dymami spawalniczymi i bakteriami lub wirusami. Nie zapewniają ochrony przed gazami i parami. Dostępne są różne poziomy ochrony, zapewniające różne poziomy skuteczności filtracji.

Pochłaniacze chroniące przed gazami i parami oferują ochronę przed gazami, w tym gazami powstającymi, gdy substancja stała lub ciekła w temperaturze pokojowej paruje. Nie zapewniają ochrony przed cząstkami, takimi jak pył czy dym spawalniczy. Istnieją różne typy pochłaniaczy zapewniających ochronę przed gazami i parami dla stosownych rodzajów gazów i pary.

Filtropochłaniacze, jak sama nazwa wskazuje, zapewniają ochronę przed cząstkami, gazami i parami. W zależności od zanieczyszczenia powietrza stosowane są różne kombinacje.

Pobierz nasz Przewodnik, aby zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat różnych rodzajów masek, dostępnych filtrów/pochłaniaczy oraz obowiązujących norm i oferowanych poziomów ochrony.

Jak działają filtry?.

Różne rodzaje filtrów wykorzystują różne technologie do eliminowania zanieczyszczeń z powietrza. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni filtr i prawidłowo go używać.

Filtry cząstek stałych składają się z ułożonych losowo, naładowanych włókien. Włókna przyciągają i zatrzymują niebezpieczne cząstki, gdy przepływają one przez materiał filtracyjny. Skuteczność i poziom ochrony filtra cząstek stałych jest większa, jeśli materiał filtracyjny jest grubszy i bardziej skuteczny w wychwytywaniu.

W przypadku masek podciśnieniowych, takich jak maski wielokrotnego użytku, w przypadku których użytkownik musi wykorzystywać siłę swoich płuc, aby przeciągnąć powietrze przez filtry, zwiększona grubość filtra może zwiększyć opór oddychania i sprawić, że maska będzie uciążliwa w noszeniu lub w przypadku masek z systemem wymuszonego przepływu powietrza, zwiększona grubość filtra może wpływać na większe zużycie energii baterii. Dlatego w obu przypadkach ważne jest zachowanie odpowiedniej równowagi.

Pochłaniacze zapewniające ochronę przed gazami i parami wykonane są z węgla aktywowanego. Kiedy gazy lub pary są wciągane do pochłaniacza, są absorbowane przez węgiel aktywowany na poziomie molekularnym. Reakcja ta trwa do momentu całkowitego nasycenia węgla – w tym momencie pochłaniacz osiąga kres swojej żywotności i należy go wymienić. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie odpowiedniego harmonogramu wymiany pochłaniaczy podczas korzystania z ochron układu oddechowego.

Aby uzyskać dostęp do różnorodnych przewodników na temat zagrożeń dla układu oddechowego, kliknij poniższe łącze lub jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów.


  • 2024-01-23
  • 3M