• REDO
Historia przeglądania
blog-img

Drewno jest jednym z najpopularniejszych naturalnych materiałów konstrukcyjnych, dzięki powszechnej dostępności i łatwości w obróbce.

Szlifowanie elementów profilowych od wielu lat spędza sen z powiek każdemu stolarzowi. Próby umaszynowienia tego etapu obróbki nie przynoszą spodziewanego rezultatu. Producenci wyrobów z drewna potrzebują narzędzia, które z jednej strony będzie miało dobre właściwości skrawające, a jednocześnie będzie na tyle delikatne, by nie zmienić geometrii wyrobu lub nie przeszlifować powłoki lakierniczej. Różnorodność kształtów obrabianych elementów wymusza stosowanie różnych narzędzi. Firma 3M posiada w ofercie trzy rodzaje narzędzi ściernych na elastycznym podłożu gąbkowym. Ziarno ścierne w gąbkach 3M jest „nalane” na powierzchnię pianki, tworząc z nią jednolitą strukturę.

Zastosowanie elastycznej żywicy podkładowej zapobiega załamywaniu materiału ściernego i wykruszaniu ścierniwa. To właśnie ilość wykruszonego ziarna świadczy o jakości gąbki ściernej. Firma 3M posiada w ofercie gąbki z ziarnem na jednej, dwóch lub czterech ściankach. Gąbki jednostronne posiadają nasyp z tlenku glinu na podłożu piankowym o średniej twardości. Elastyczność i stabilność kształtu gąbki pozwala na szlifowanie zarówno powierzchni płaskich, jak i profili.

Gąbki dwustronne posiadają nasyp z tlenku glinu na miękkim podłożu piankowym. Elastyczne podłoże pozwala na szlifowanie nawet najbardziej skomplikowanych profili. Gąbki czterostronne posiadają nasyp z tlenku glinu na twardym i grubym podłożu piankowym. Odpowiednio dobrana twardość gąbki pozwala na zbieranie dość dużych naddatków oraz doskonałe szlifowanie wewnętrznych krawędzi.

Tak jak nie ma dwóch identycznych kawałków drewna, tak też nie ma jednego uniwersalnego sposobu na uzyskanie perfekcyjnej jakości wykończenia. Klienci coraz częściej poszukują w meblach oryginalnych kształtów i wykończeń. Nawet najbardziej zaawansowany technicznie park maszynowy nie zapewni odpowiedniej jakości, jeżeli z procesu produkcyjnego wyłączymy człowieka, z jego doświadczeniem i umiejętnościami. Dlatego też w przemyśle drzewnym obróbka ręczna będzie ciągle w cenie.


  • 2022-07-28
  • 3M