Jak w prosty sposób dobrać ochronniki słuchu do panujących warunków
Blog REDO
Blog REDO
Dobór ochronników słuchu, ze względu na tłumienie dźwięku nie jest aż tak trudny do obliczenia stosując metodę szacunkową opartą o dwie wartości jesteśmy w stanie przynajmniej szacunkowo określić zakres sprzętu jaki poszukujemy. Pamiętając o tym iż hałas może być szkodliwy dla zdrowia człowieka jego zbyt duże natężenie może prowadzić do uszkodzenia narządu słuchu. Ustawodawca nakłada na każdego pracodawcę obowiązek stosowania ochronników słuchu swoich pracowników tam gdzie mogą być oni narażeni na dźwięki przekraczające 85 dB. Jak już nadmieniono wszelkiego rodzaju ochronniki słuchu powinny być dobierane dodatkowo względem panującego w otoczeniu pracy środowiska, tak aby zapewniać skuteczną ochronę.
Jak w prosty sposób dobrać odpowiedni ochronnik słuchu i określić wymagany stopień ochrony?
Podstawowym założeniem prawidłowego doboru ochronników słuchu jest zagwarantowanie pod nim wartość poziomu dźwięku niższej niż wartość dopuszczalna dla danych warunków hałasu. Należy dążyć do tego, aby poziom dźwięku pod ochronnikiem nie przekraczał 85 dB.
Stosowane metody doboru ochronników słuchu różnią się stopniem dokładności szacowania poziomu dźwięku pod ochronnikiem. Są oparte na różnych danych pomiarowych wielkości hałasu na stanowisku pracy oraz różnych parametrach akustycznych ochronników słuchu. Do podstawowych metod doboru ochronników słuchu możemy wymienić cztery podstawie rodzaje obliczeń mowa tu oczywiście o:
Ciesz się z dodatkowych korzyści wynikających z aktywnego odbierania newsletter REDO. Zapisz się do by być na bieżąco z nowościami.