• REDO
Historia przeglądania
blog-img

Fazowanie krawędzi odbywa się poprzez usunięcie materiału na krawędzi detalu (przedmiotu), najczęściej poprzez obróbkę skrawaniem za pomocą wierteł, noży tokarskich, pilników oraz specjalnych urządzeń elektryczno-gazowych. Wymiar fazy określa się przez podanie kąta i długości, na której ma być wykonana faza, np. 1x45°. Najczęściej fazuje się wałki i otwory, ułatwia to późniejszy montaż oraz poprawia estetykę.

Fazowanie może być wykonywane ręcznie lub na szlifierce, strugarce, tokarce, frezarce albo za pomocą półautomatycznego, elektryczno-gazowego urządzenia w którym częścią roboczą jest palnik gazowy napędzany silniczkiem elektrycznym, wykorzystywanego w przemyśle stoczniowym do fazowania krawędzi blach w celu trwalszego połączenia np. poszycia kadłuba statku. Taka obróbka krawędzi blach nazywa się ukosowaniem. Fazowania otworów najczęściej wykonuje się na tokarce lub obróbką plastyczną - przy pomocy specjalnego młotka do fazowań.

Celem gratowania zaś jest stępienie ostrych krawędzi, które mogą uszkodzić ciało. Gratowanie często oraz nieprawidłowo nazywane jest też gradowaniem. W procesie chodzi głównie o usuwanie ostrych pozostałości materiału (metalu lub tworzywa sztucznego), tzw. gratów, na krawędziach detalu pozostałych po różnego rodzaju obróbce skrawaniem lub z wyprasek. Celem gratowania jest stępienie ostrych krawędzi, które mogą uszkodzić ciało lub w celu poprawienia estetyki.


  • 2018-08-07
  • Daniel Silski